Coś dla fanów muzyki
Irek Dudek
Ur. w 1951 r. w Katowicach. Od siódmego roku życia zaczął uczył się grać na skrzypcach, mając piętnaście lat na harmonijce. Muzyka pociągała go bardziej niż sport, dlatego wybrał ją...Zaczął grać pod koniec lat 60. w Silesian Blues Band. Podczas studiów, w 1972 r. była grupa bluesowa grupa Hall, w 1974 r. współpraca z Tadeuszem Nalepą.
Dokładnie trzydzieści lat temu Irek Dudek rozpoczął poważną przygodę z bluesem w założonym przez siebie w 1975 r. zespole Apokalipsa. Później, od 1977 r. tworzył duet Irjan z Juno Janowskim i wreszcie w 1981 r. zorganizował pierwszą Rawę Blues. Podczas trzeciej edycji tego festiwalu w 1983 r. zaprezentował Sesję Bluesową, bluesowy big-band działający z przerwami do dziś i pozostający jedyną tego rodzaju formacją w Europie. Rok później pojawił się Shakin Dudi swoista replika na punkową „rewolucję”, ze swoimi piosenkami do tekstów Darka Duszy, takimi jak „Au sza la la la”, „Och Ziuta” czy „Za dziesięć minut trzynasta”, ukazując jej protoplastów w muzycznej i obyczajowej rebelii lat 50. Działalność Irka Dudka w tych dwóch artystycznych postaciach zyskały mu miano „muzyka roku 1985” w prestiżowej ankiecie magazynu Jazz Forum. W 1986 r. była trasa Blues-Rock Top, niezwykle ważna dla popularyzacji bluesa i boogie w naszej ojczyźnie, podczas której na czele dużej formacji koncertował w dużych miastach i miasteczkach, trafiając z bluesem pod strzechy. Od 1988 r. mieszkał w Holandii, przyjeżdżając do kraju przygotowywać kolejną Rawę Blues.
Na początku lat 90. wrócił do domu, przeżył wypadek samochodowy, szczęśliwie zakończony. W 1993 r. przedstawił swój kolejny projekt Symphonic Blues, łączący bluesowe elementy z symfoniczną tkanką instrumentów smyczkowych. Przedsięwzięcie to podobało się publiczności również w Niemczech, Austrii i Holandii, a występ w klubie „Subway” w Kolonii utrwalono na płycie sprzedawanej w Europie. W 1999 r. big band Irka Dudka przeistoczył się w neoswingową orkiestrę, wspomnienie pięknego rozdziału jazzu z lat trzydziestych, ale w ostrzejszym brzmieniu i groovie. Trzy lata później na Rawie Blues 2002 usłyszeliśmy go na czele big bandu w największym dotąd składzie, promującego „Płytę roku” (taki jest tytuł jego ostatniego krążka), mieszającego swingową konwencję z rhythm and bluesa i punkiem.
Występ Boogie Big Bandu Irka Dudka na tegorocznej Rawie Blues będzie małą retrospekcją repertuarową, wzbogaconą nowymi utworami. Stanie się też potwierdzeniem tej prawdy, że artystyczny niepokój, odwołujący się do źródeł i tradycji muzyki popularnej: bluesa, boogie, jazzu i rock and rolla wciąż znajduje w nich tworzywo, z którego powstaje muzyka płynąca pod prąd upowszechnianym przez media modom i trendom.
Offline